Otwarcie hostelu w stolicy Polski wydaje się być doskonałym pomysłem na biznes. Wszak nigdzie indziej nie ma aż tylu turystów i to o niemal każdej porze roku. Turyści zaś cenią sobie hostele jako miejsca noclegowe, ponieważ mogą sobie na nie pozwolić nawet mając bardzo ograniczony budżet. Czy trudniej jest otworzyć hostel w Warszawie niż w innych, polskich miastach?

Jak zebrać środki?

Aby otworzyć hostel w Warszawie musimy posiadać odpowiednie środki finansowe. Niestety, koszty wynajmu lokalu czy jego zakupu są o wiele wyższe, niż w innych miastach. Warszawa nie jest co prawda najdroższym miastem w Polsce (w ostatnim czasie wyprzedza ją na przykład Gdańsk), jednak w dalszym ciągu potrzebujemy sporego kapitału na otwarcie hostelu w stolicy. Część pieniędzy może oczywiście pochodzić z kredytu, lecz sporą część będziemy musieli wyłożyć z własnych oszczędności. Na hostel można otrzymać różnego rodzaju dofinansowania, jednak w gruncie rzeczy ich kwota stanowi jedynie pewną niewielką część całości wydatków. Może okazać się, że na otwarcie hostelu w Warszawie będziemy potrzebować nawet dwa razy tyle, co na otwarcie hostelu we Wrocławiu czy w Szczecinie. Finanse mogą być poważną barierą, której wiele osób nie będzie w stanie podołać.

Te same wymogi

Zebranie niezbędnych środków na otwarcie hostelu to dopiero połowa sukcesu. Nie jest bowiem tajemnicą, że zainwestowanie w hostel wymaga bardzo dużego wkładu własnego. Niemniej jednak właściciel musi również dopełnić innych formalności związanych na przykład z kwestiami sanepidowskimi lub BHP. Ostatecznie chodzi tutaj o bezpieczeństwo turystów, którzy będą nocować w hostelu. Warto pamiętać, że takie same wymogi muszą spełniać hostele w Warszawie, jak i w każdym innym mieście. Sanepid czy inne urzędy nie podchodzą w sposób ulgowy do hosteli, które znajdują się w mniejszych lub większych miejscowościach. Dlatego też bez względu na miejsce prowadzenia działalności, przed otwarciem hostelu będziemy musieli przejść kilka kontroli i dopełnić formalności.

Trudniej, a może łatwiej?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest odpowiednia lokalizacja hostelu. Zazwyczaj nie znajdują się one w centrach miast, a nieco na uboczu. Dobrze jednak, gdy hostel nie znajduje się peryferiach miasta, gdzie często trudno jest dotrzeć. Problemem może być fakt, że warszawski rynek jest już nieco przesycony ofertami noclegowymi, w tym takimi, które oferują inne hostele. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji, a także zadbanie o odpowiednią reklamę może być więc niewystarczające do tego, aby osiągnąć sukces. O ile samo otwarcie hostelu nie jest aż tak problematyczne (jeśli posiadamy odpowiednie środki finansowe i jesteśmy gotowi podjąć działania mające na celu otrzymanie zgód na prowadzenie działalności), to problem może już stanowić utrzymanie się na rynku przez dłuższy okres czasu. Turystów w Warszawie nie brakuje, lecz nie zawsze wybierają oni hostele jako punkty noclegowe. Wydaje się, że warszawski hostel to doskonały pomysł na biznes, lecz przed jego otwarciem warto dokładnie zbadać rynek.