Hostel wybieramy najczęściej wtedy kiedy chcemy gdzieś przenocować za niską cenę. Na przykład jesteśmy w podróży, w danym mieście zatrzymujemy się tylko na noc i nie potrzebujemy wydawać oszczędności na luksusy. Wystarczy nam wygodne łóżko. Hostele na całym świecie mają za zadanie zaoferować nam nocleg tańszy i w niższym standardzie niż w hotelu. Niewielkie pieniądze za nocowanie to z reguły cecha główna hosteli. Dlatego są tak popularne i znajdziemy je na całym świecie. Ile zapłacimy za hostel w Warszawie? Przeglądając oferty internetowe znajdziemy informację o możliwości wynajmu pokoju od 14 zł. Jest to prawdopodobnie najniższa możliwa kwota. Znaczna większość hosteli w Warszawie oferuje swoje pokoje od 20zł albo nawet 28zł za nocleg. Cena pokoju będzie wyższa jeśli mamy w pokoju swoja łazienkę i nie musimy jej współdzielić z innymi. W takim wypadku można liczyć na więcej udogodnień i bardziej komfortowe warunki. Płacąc mniej trzeba być gotowym na wszelkie niewygodności.

Jak ceny hosteli w Warszawie mają się do cen hosteli w innych stolicach świata? Oczywiście, w Warszawie znajdziemy zarówno lepsze jak i gorsze hostele i tak samo będzie poza granicami Polski. Skupimy się na tych najlepszych, najczęściej odwiedzanych. Jeden z najlepszych hosteli w Polsce znajdujący się w Warszawie przy ulicy Lwowskiej 12 w pięknej zabytkowej kamienicy oferuje pokoje od 50 do 65 PLN za noc. Pokoje 3 osobowe z prywatną łazienka od 170 zł.

W stolicy Islandii Reykjavik znajdziemy hostel, który znajduje się w starej fabryce ciastek. Cena za osobę za noc: od 115 do 250 PLN w pokojach kilku osobowych. Jeżeli chcielibyśmy wynająć pokój z prywatną łazienką zapłacimy od 270 PLN i wyżej. W hostelach czasami otrzymujemy małe, darmowe śniadanie. W najlepszym hostelu w Reykjaviku zapłacimy za nie 45 PLN.

Kolejne miejsce na mapie stolic Europy – Londyn. Tam znajdziemy wygodne hostele o niesamowitym klimacie, znajdujące się w zabytkowych budynkach, z barem, kuchnią i ogródkiem. Wszystko to w cenach za osobę za noc – od 14 do 24 GBP. Śniadanie płatne 5 funtów. Jak sprawy mają się w Berlinie? Tam znajdziemy hostele w ogromnych kilkunastopiętrowych budynkach, z ładnym widokiem za

Przeglądając dalej inne stolice Europy takie jak – Amsterdam(od 85 do 150PLN), Sztokholm (od 90 do 140 PLN), Oslo (od 120 do 140PLN, prywatne od 300PLN) można śmiało powiedzieć, że ceny w Warszawie są umiarkowane i na pewno nie wyższe niż w innych stolicach Europy. A w porównaniu z resztą kontynentów? Wychodzi na to, że też nie. Przeglądając wyszukiwarkę internetową możemy znaleźć hostele w Ameryce Południowej w krajach takich jak Peru, Brazylia, Boliwia, Kolumbia, Ekwador w cenach nawet od 19 PLN! Częściej pojawiające się kwoty to granice 45-75 PLN. Jeszcze niższe ceny napotkamy w niektórych częściach Azji jak: Indie, Filipiny, Indonezja, Malezja. Znakomite hostele w Moskwie znajdziemy w cenie od 50 PLN za noc, tak samo Tokio w Japonii oferuje ceny hosteli od 43 PLN!

Hostele na całym świecie nieważne od ich standardu czy z ładnym widokiem, czy w zabytkowej kamienicy, z ogródkiem, prywatną łazienką albo darmowym śniadanie przyciągają turystów niższym kosztem pobytu niż w hotelu. Warszawskie hostele nie odstępują od tej reguły.